Історії

Як на Сумщині допомагають хворим на туберкульоз. Успішний кейс ГО “Клуб “Шанс”

Як на Сумщині допомагають хворим на туберкульоз. Успішний кейс ГО “Клуб “Шанс”
|||| |||| ||||

Коли розпочалася повномасштабна війна — Іван* був на перших етапах лікування туберкульозу. Незадовго до російського повномасштабного вторгнення він повернувся із установи виконання покарань, мав групу з інвалідності, мультирезистентний туберкульоз і потребував соціального супроводу. 

Іван став на облік до лікарні, а згодом — потрапив під медико-соціальний супровід фахівців громадської організації “Клуб “Шанс”. 

Розповідаємо історію Івана, як кейс спільної роботи клієнта та соціального працівника організації. 

Ще навесні 2021 року у мене дуже погіршилося самопочуття. Був сильний кашель із мокротою. Тоді я знаходився в установі виконання покарань. Я звернувся до лікарів, вони оглянули, сказали, що це бронхіт. Протягом літа мені ставало тільки гірше. І лише восени вдалося здати аналізи на мікрофлору. Тоді стало відомо, що в мене туберкульоз. 

Іван пройшов КТ і здав додаткові аналізи. Туберкульоз виявився мультирезистентним — тобто стійким до основних медикаментів. Проте, розпочати лікування чоловік зміг лише взимку 2022 року. 

Лікарська комісія призначила мені різні види препаратів. За один раз я п’ю шість пігулок. Спочатку медикаменти викликали в мене побічну дію: боліло серце, з’явилися шкірні висипи, була велика нагрузка на шлунок. Врешті організм трішки пристосувався. 

Нещодавно чоловік повернувся додому з установи виконання покарань і став на облік до медичного закладу. Наразі він перебуває на амбулаторній моделі лікування — тобто вдома.

Іван потребує щоденного прийому медикаментів. Для цього, до війни та взяття під медико-соціальний супровід, йому треба було щоденно ходити до лікарні за препаратами. Чоловік має проблеми з ногами, що безумовно ускладнювало ситуацію. 

Коли розпочалася повномасштабна війна, він подзвонив на Гарячу лінію з питань туберкульозу, описав свою потребу в медикаментах і відсутність можливості самостійно за ними ходити. Його перенаправили до фахівців “Клуб “Шанс”. 

Уже більше місяця Іван знаходиться під медико-соціальним супроводом соціальної працівниці “Клубу “Шанс” Марії. Вона доставляє йому ліки додому та контролює їх прийом, консультує, опитує, чи немає побічних реакцій на лікування, підтримує та допомагає. 

Коли він потрапив до мене під соціальний супровід — основна його потреба була саме в ліках. Тоді, через війну, в місті не ходили маршрутки та комунальний транспорт, тож діставатися пішки за препаратами він не міг, — говорить соціальна працівниця Марія. 

Окрім доставки ліків, організація забезпечила Івана продуктовим набором. До нього увійшли олія, тушковане м’ясо, рис, гречка, цукор і шоколадний батончик. Такі набори видають щомісяця за умови безперервного прийому медикаментів, щоб мотивувати, формувати та підтримувати прихильності до безперервного лікування.

Разом нам вдалося вирішити питання доступу до лікування туберкульозу та супутніх захворювань, а ще — питання перекомісії для встановлення інвалідності й соціальних виплат. Іван вже оформлює потрібні документи. Ми постійно зідзвонюємося, підтримуємо його психологічно. На сьогодні він почувається значно краще, — додає Марія. 

Наразі, ця історія — один із успішних кейсів вчасного та ефективного взяття під соціальний супровід хворого на мультирезистентний туберкульоз під час повномасштабної війни. 

*Ім’я клієнта змінено з етичних міркувань.

Діяльність щодо соціального супроводу клієнтів із ТБ СОГО «Клуб «Шанс» здійснює в рамках проєкту за фінансуванням БО «100 Відсотків Життя»,  співпрацюючи з медичним закладом КНП СОР «Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний медичний центр».