Історії

“Хтось підносить патрони, хтось пече хліб, а хтось видає шприци”: як у Сумах під час війни займаються профілактикою ВІЛ

Субота, 21 травня 2022 19:40
“Хтось підносить патрони, хтось пече хліб, а хтось видає шприци”: як у Сумах під час війни займаються профілактикою ВІЛ
|||| |||| ||||

У Сумах, на окраїні міста, стоїть мобільна амбулаторія. Усередині автобусу соціальний працівник Олександр збирає ящики зі шприцами та голками, поклавши їх всі на маленький столик говорить: 

— У кожного свій фронт. Хтось хліб пече, хтось патрони підносить. А хтось видає шприци. 

Щодня через мобільну амбулаторію “Клуб “Шанс” проходить близько 30 людей. Це один із пунктів профілактики соціально небезпечних хвороб у Сумах. 

Клієнти мобільної амбулаторії — люди, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом. Сюди вони приходять, щоб безкоштовно отримати нові шприци, голки, спиртові серветки, презервативи та лубриканти. Саме тут їх тестують на ВІЛ, вірусний гепатит С і роблять скринінг туберкульоз. 

Як соціальні працівники “автобусу допомоги” зустріли війну в Сумах, і як попри обстріли не зупинили роботу — далі. 

— Бомбардування нас не лякає. У нас свій бронепоїзд. 

Олександр жартує. 

Каже, перший місяць повномасштабної війни працювали на адреналіні. Коли все почалося, 24 лютого, він зібрав роздатковий матеріал на офісі та перевіз додому. Кілька тижнів шприци видавав із власного будинку або по дзвінку. 

Соціальний працівник Саша виходив на маршрут пішки або їхав велосипедом. Обходив місця збору людей, які вживають наркотики, щоб видати шприци. 

— Ми опублікували оголошення, що клієнти “Клуб “Шанс”, які потребують чистої роздатки, можуть дзвонити на особисті номери соціальних працівників. Потім формували кількість людей, і райони міста, де їм буде зручно отримати шприци й розволи їх.

IMG 6199 800x544

Ускладнювало ситуацію й те, що містом не ходили маршрутки та комунальний транспорт. Клієнтам було складно добиратися до стаціонарних пунктів, щоб отримати послуги. 

За два тижні мобільна амбулаторія поновила роботу й часом їхала на пункти навіть під сиренами повітряної тривоги й канонадами.

— По-перше, тоді шприців було не купити. У аптеках черги на три години. Фармацевти видавали по одному шприцу одного розміру на руки. Тож клієнти їх дуже потребували. 

Саша пояснює, чистий шприц для людини, яка вживає наркотики — шанс не підхопити та не передати ВІЛ, вірусні гепатити В чи С. Презервативи й лубриканти — можливість убезпечитися від інфекційних хвороб, які передаються статевим шляхом. 

— Для нас було важливо не переривати надання послуг профілактики ВІЛ у місті. Ми не могли собі дозволити залишити працю, яку робили 16 років. Ні на день. 

Це все — робота на перспективу. Не можна роками боротися з ВІЛ, і в один момент просто пропустити кілька місяців надання послуг із профілактики. Умовно, саме ці місяці можуть зіграти велику роль у розповсюдженні соціально-небезпечних хвороб у регіоні. А їм, як відомо, простіше запобігти, ніж потім вилікувати.

IMG 6192 800x533 

Доки ми говоримо, під автобусом збираються люди. Окрім як видати роздаткові матеріали, їх треба ще проконсультувати, відповісти на всі питання, підтримати, зробити скринінг на туберкульоз. 

Я виходжу з автобусу, щоб зняти пару кадрів, і дати соціальному працівнику спокійно попрацювати з клієнтами. 

Хлопець із черги каже, — ще до війни грошей на шприци в нього не було. А з війною — тим паче. 

— Стрьомно колотися однією голкою кілька разів. Ладно ще своєю, але чужою — ні. Я такого стараюся не ісполнять. А шприців ніде в аптеках не було. Вони зараз на вагу золота для нас. Приходили сюди, тут давали все безкоштовно. Часом Саня приносив роздатку мені просто під дім. 

Протягом березня у мобільній амбулаторії ще можна було пройти тести на ВІЛ і вірусний гепатит С. Потім залишилися лише тести на гепатит. Через бойові дії логістика стала складною, тож поставку очікували. У кінці квітня донори та партнери “Клубу “Шанс” знайшли можливість оперативно доставити 6 300 швидких тестів на ВІЛ і комплектуючі до них. 

Питаю Сашу про мотивацію займатися профілактикою ВІЛ під час війни. Мотивацію робити це не протокольно, а ось так — їхати додому, на пункти, по дзвінку. 

— Повторю, що такий наш фронт — рятувати цих людей.

Із ним погоджується і водій амбулаторії Валерій. Думаю, не згадати про нього в тексті буде несправедливо. Везти великий (і доволі старенький) автобус мобільної амбулаторії, вдало маневруючи вуличками міста, справа непроста. Тим паче, коли це супроводжується сигналами повітряної тривоги.

IMG 6186 800x533

Із квітня мобільна амбулаторія “Клуб “Шанс” працює щоденно за звичним графіком. Як тільки в місті стабілізувалася ситуація, автобус почав виїжджати без відхилень від маршруту. 

Діяльність мобільної амбулаторії “Клуб “Шанс” стала можливою завдяки фінансуванню від МБФ “Альянс громадського здоров’я” і ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”.